köpek

Pozitif Köpek Eğitimi

Pek çok insan köpeğini eğitmeye çalışırken onlara daha çok zarar vermektedir. Çoğu kişi köpeğini eğitirken bunu dayak yoluyla gerçekleşebileceğini düşünecek kadar acımasız davranabilmektedir. Dayak bir eğitim yöntemi değildir. Sizlere ihtiyacı olan ve sizi koşulsuz seven köpekler bu şekilde davranılmasını hak etmezler. Onlar için yapılacak en güzel şey onlara sevginizi vermektir. Köpekler insanlardan herhangi bir çıkar beklemeksizin onları koşulsuz seven tek canlıdır. Dünya üzerinde hiç bir canlı bir köpek kadar sadık değildir. Bu canlılar doğaları gereği sadık olmalarından dolayı insanları korumayı en çok seven canlılardır aynı zamanda. Hislerinin kuvvetli olması koruma güdülerini güçlendirmiştir. Köpekler doğaları gereği koruyu genlere sahip olarak yaratılmışlardır.

Köpek eğitiminde ilk kurallardan biri sevgi olmalıdır. Eğitim sevgisiz verilemez. Köpeklerinizin eğitimi doğru anlayabilmesi için sevginizi hissetmesi gerekmektedir. Sevgisiz eğitim bir işkencedir onun için. Sevgi olan her eğitim ise köpekleriniz için eğlenceli bir hale gelecektir.

Köpekleriniz İçin En Doğru Eğitim Ne Olmalıdır?

Öncelikle köpeğinize vereceğiniz eğitim onun için bir şartlanma değil, öğrenme olmalıdır. Köpeklerinize verilen eğitim gel, otur, kalk gibi komutlardan oluşmamalıdır. Bu tür komutlar onu şartlanmaya zorlayacaktır. Köpekleriniz için eğitim bu komutların yanı sıra köpekler ve insanlar arasındaki bağı da kurmalıdır. Köpeğinize verilen eğitimlerde öncelikle güven duygusunun gelişmesi gerekmektedir. Pozitif köpek eğitimi tüm bu özellikleri kapsayan sistemli bir bütündür.

Köpek eğitimi konusunda pek çok eğitmen arasında görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Durum böyle olunca da pek çok kişi hangi eğitimin köpekleri için uygun olduğu konusunda tam anlamıyla net bir cevap bulamamaktadır. Köpek eğitiminde en doğru yöntemin pozitif köpek eğitimi olduğu konusunda hemfikir olan eğitimcilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Pozitif köpek eğitimi klasik eğitim yöntemlerinin ötesinde bir eğitim sunar. Bu eğitimlerin doğru şekilde uygulanması köpeğiniz için oldukça verimli olacaktır.

Pozitif Köpek Eğitimi Nasıl Uygulanır?

Pozitif köpek eğitiminde pozitif pekiştire yöntemleri kullanılmaktadır. Pozitif pekiştirmek günlük yaşamda insanlar arası ilişkilerde de oldukça kullanılan bir yöntemdir. Bir öğretmenin bir öğrencisine “Aferin” demesi ya da “pekiyi” vermesi öğrenciyi başarılı olma yolunda nasıl güdülüyorsa bu durum köpeklerinizi eğitirken de geçerli olabilmektedir. Köpeğinize bir davranışı, bir komutu öğretirken o komutu her doğru yaptığında köpeğinizi ödüllendirmeniz bu davranışı yapma sıklığını da artıracaktır. Pozitif eğitim köpeğinizin karakterine uygun olarak yapılmalıdır. Kimi köpekler bir görevin sonunda yiyecekle ödüllendirilmeyi severken kimi köpekler ise bir top ile oynamasına izin verilmesinden hoşlanabilirler.

Pozitif Köpek Eğitimi

Burada dikkat edilmesi gereken köpeklerinizin tercihlerine uygun olan ödüllerin verilmesidir. Sürekli ödüllendirmek davranışı pekiştirse de bazen aynı şeylerin tekrar edilmesi köpeğinizin karakterine uymayacağı için hoşuna gitmeyebilir. Bu gibi durumlarda ödülleri değiştirme yöntemi kullanabilirsiniz. Fakat bu ödül değiştirme işlemini de dozunda yapmanız gerekir. Eğer köpeğiniz istediğiniz komutu yerine getirdiğinde her defasında farklı bir ödül verirseniz köpeğiniz hangi komutlar da hangi ödülü alacağını bilemeyeceğinden bu durumda bir karışıklık yaşayabilir.

Köpeğinize farklı ödüller koymalısınız. Köpeğinizin gel komutuna başka bir ödül, kalk komutuna başka bir ödül verdiğinizde köpeğiniz kısa zamanda şifreleme yöntemi kullanmaya başlayacaktır. Gel komutunda ona yiyecek verdiğinizde köpeğiniz bundan keyif alacak ve ödülünü alacağını bilerek eğitime kolay uyum sağlayacaktır. Kimi insan ise bu durumu yanlış anlayabilmektedir. Köpeğinizin bir komutu yerine getirmesi için onu aç bırakma yoluna gitmemelisiniz. Her köpek aynı komutlara aynı tepkileri vermeyebilir. Belirli komuta alışan köpeklerinizin bazen bu komutları da yerine getirmeme durumlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda köpeğiniz için yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun farkına varmalı her şeyden önce ona arkadaşlığınızı gösterebilmelisiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Pozitif Köpek Eğitimi