köpek

Anadolu Yakası Köpek Eğitimi

İstanbul ikiye ayrılmaktadır, bir tarafı Anadolu yakası olarak bilinir, diğer tarafı ise Avrupa yakası olarak bilinmektedir. Her iki taraftada birçok kişi yaşar ve İstanbul’un ciddi olarak yabancı ve yerli olmak üzere, büyük bir nüfusu vardır. İnsanlar çok oldukça, hayvanların, özellikle kedilerin ve köpeklerin sayısıda artıyor. Hatta onların sayısı insanların sayısından çok daha fazla oluyor. Bu durumda köpeklere karşı birçok sorumluluklarımız oluyor ve bunları yerine getirmemiz gerekiyor. Gerek bu köpeklere kendi evimizde bakalım, gerekse köpek çiftliklerinde veya herhangi başka bir yerde hiç fark etmez, fakat mutlaka yapabildiğimiz kadar bütün köpeklere sahip çıkmamız gerekiyor. İstanbul’da hem Anadolu, hemde Avrupa yakası bulunmaktadır. Anadolu yakası köpek eğitimi veren kurumlar, birçok köpeklere yer vererek eğitim vermiştir ve her zaman uzman köpek eğitmenleri ile çalışmaktalar. Bu tür yerlerde sadece uzmanlar köpeklere eğitim vermektedir.

Bazı yerlerde köpeklerin cinslerine görede eğitimler verilebiliyor. Örneğin Golden Retriever’lara verilen eğitmenler ile Alman Kurdu’na eğitim veren eğitmenler farklı oluyor. Köpeklere eğitim vermek çok önemli, fakat hem sabır isteyen bir iştir, hemde köpeklere sevgi ve ilgi göstermenizi gerektiren bir iştir. Karşınızdaki canlılar hayvanlar ve insan dilinden anlamıyorlar. Bu durumda sizin yapabileceğiniz hareketler ve komutlarla istediklerinizi anlatmak, fakat bunu yaparken, onları inciterek değil, onların iyiliğini düşündüğünüz için ve sevdiğiniz için yaptığınızı göstermeniz gerekiyor. Onlara kızdığınız zaman, yaptığı şeylerin onlara zarar verebileceğinizi göstermek istediğinizi hissettirmeniz gerekiyor. Köpekler için bazı şeyleri gösterebilirsiniz, bazı durumlarıda ancak hissettirerek anlatabilirsiniz. İstanbul’da bulunan Anadolu yakası köpek eğitimi veren kişiler kendisini bu meslekte uzmanlaştırmış kişiler olmaktadır. Eğer köpeğinize evde eğitim vermek isterseniz, eğitim merkezlerini arayarak yardım alabilirsiniz.

Anadolu Yakası Köpek Eğitimi

Anadolu Yakası Köpek Eğitimi

Köpeklere eğitim verirken, hem sizin onları, hemde onların sizi tanımaları gerekiyor. Bunun için zamana ihtiyacınız olabilir. Bir köpek anında eğitim verecek kişiyi tanıyamaz. Malum kendi sahiplerinden çok farklı hareketler görecekler ve bu hareketlerin onlara zarar verip vermeyeceğini anlayabilmesi için zaman gerekiyor. Köpek eğitiminde farklı komutlardan tutun ki, tuvalet eğitimi ve birçok farklı eğitimler verilir. Köpek eğitim merkezlerinde ayrıca veterinerler mutlaka bulunduğundan veya köpek eğitim merkezleri ile anlaşmalı olarak çalışan veterinerler olduğu için, mutlaka köpeklerin sağlığını kontrol edecek kişiler bulunuyor. Köpekler için sağlık ile beraber, karşısındaki kişinin göstereceği sevgi ve ilgi çok önemlidir. Ne kadar sevgi ve ilgi görürse, karşısında duran kişinin sözünü daha fazla dinleyecektir. Bu köpek ile insan arasındaki iletişim için çok önemlidir. İnsanlar arasında bile ne kadar sevgi ve saygı çerçevesinde olursa, o kadar iletişim kolaylaşıyor.

Anadolu yakası köpek eğitimi veren kuruluşlar veya yerler, köpeğin cinsine, köpeğin neden eğitim alması gerektiğine ve yaşına, aynı zamanda sahiplerine dikkat etmektedir. Birçok eğitmenler, köpek sahiplerininde eğitim sırasında yanlarında durmalarını isterler, çünkü eve döndükleri zaman, köpeğin sahibi her şeyi devam ettirecek. Eğitim merkezinde ders veya eğitim olarak gösterilen konular, evde köpeğin ve sahibinin hayatına işlemiş olması gerekecek. Köpeğin gezeceği saati, tuvalet eğitimi, yemesi ve su içmesi, komutlar ve eğitim merkezinde öğrendiği her şeyi eve dönünce uygulamak zorunda kalacaktır. Eğitim sırasında söylenilen komutları doğru yerine getiren köpeklere ödüller verilebiliyor, fakat ödülleri evde devam ettiğiniz sürece, köpek hala eğitimde olduğunu düşünecek. Dolayısıyla bunun olmaması için, eve döndükleri zaman ödüller vermek yerine, sadece köpeklerini sevebilirler veya aferin, bravo gibi sözler kullanarak onların doğru yaptıklarını ifade edebilirler. Köpeğe eğitim verildiği zaman, öğrendiği komutları unutmayacak şekilde verilmesi gerekiyor.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Anadolu Yakası Köpek Eğitimi