köpek

Av Köpeği Köpek Eğitimi

Bütün köpek eğitimlerinde olduğu gibi Av Köpeği Köpek Eğitimi de çok küçük yaşlarda başlamalı ve öncesinde temel köpek eğitimi almış olan sevimli dostlarımıza sonrasında ise av köpeği köpek eğitimi verilmelidir. Özellikle av köpeği eğitimlerine köpek yavrularının henüz kulakları ve gözleri açılmaya başlamadan verilmeli ve yaklaşık olarak 8 ile 12 aylık oluncaya kadar erken eğitim metodu denilen uygulama devam etmelidir.

Av Köpeklerine Erken Eğitim Metodu 

Erken eğitim metodu genel olarak köpeklerin çok küçük yaşından itibaren avcılık yapılabilecek doğal ortamlara alışması sağlanır. Burada en önemli şey köpek yavrusunun algılama dönemine başlaması ile birlikte ortama uyum sağlaması için gerekli çalışmasının yapılmasıdır. Av köpeği olacak yavruların yaşayacakları ortama erken uyum sağlanması öncelikli eğitimin başında gelmektedir.

Av Köpeği Eğitiminde İlk Silah Sesi

Av Köpeği Köpek Eğitimi

Yavru köpekler hemen hemen 15 günlük olduktan sonra silah sesi ile tanışması sağlanmalıdır. Bunun için düzenli olarak bir mantar tabancası köpeğin çok yakınında patlatılmalı ve sese alışması için her gün tekrarlanmalıdır. Silah sesi av köpeğinin hayatının vazgeçilmez bir parçası olmalı ve silah sesi duyulduğu zaman yakında bir yerlerde bir insanın geldiğinin anlaması sağlanmalıdır… Bu sayede yavru köpekler kısa bir süre sonra silah sesi duydukları zaman koşarak yuvalarından çıkmakta ve sesin geldiği yöne doğru koşmaktadırlar. Bunun yanı sıra av köpeği eğitimlerinde olmazsa olmazlardan biri köpeğin sahibi ile arasında gelişen bağ ve sahibinin komutlarına düzgün bir şekilde cevap vermesidir. Özellikle dur, kalk, otur ve bekle gibi komutlara uyum sağlaması oldukça önemlidir.

Çapraz Arama Eğitimi

Bu eğitim yöntemi ile köpeğin sahibini rahatsız etmemesi ve araziyi sağlı ve sollu araması sağlanır. Ormanlık alanda ve arazide köpek koku almaya başladığı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli nokta asla o sırada yanımıza çağırmamalı ve köpeğin dikkatini dağıtmamaya çalışmalıyız. Av köpekleri eğitiminde köpeğin sahibinin komutlarını dinlemesi oldukça önemlidir. Açık arazide koştuğu sırada sahibinin gel komutuna hemen cevap vermesi çok erken yaşlarda temel eğitim verilerek başlanır.

Ferma Eğitim

Av köpeklerine verilen başlıca eğitimler arasında ferma eğitim gelmektedir. Ferma eğitim genel olarak köpeğin avı gördüğü zaman bir heykel gibi hareketsiz ve sessiz durmasının sağlanmasıdır. Bu sayede sahibine avı bulduğunu da haber vermekte ve avında korkarak kaçmasına engel olmaktadır. İçgüdüsel olarak birçok köpek türünde bu özellik bulunmakta ve bunun sağlanabilmesi çok fazla zaman almamaktadır.

Av Köpeği Köpek Eğitimi

Bir av köpeği olabilmenin olmazsa olmaz şartı çevikliktir. Bunun için köpek çok küçük yaşlarda itibaren engebeli ortamlarda eğitilmeye başlanır. Çünkü avlanmanın yapıldığı araziler daha ziyade dağ, orman, arazi ve bataklık gibi engebeli alanlardır. Eğitimde amaç köpeğin uygun şartlara ve ortamlara alışmasıdır. Bu yüzden de eğitiminin yapıldığı alanda çeşitli engeller ve engebeler hazırlanarak köpeğin çok kısa süre içerisinde bu ortama uyum sağlaması ve alışması sağlanır. Av köpeği eğitimlerinde bu süreç yaklaşık olarak 3 yada 4 hafta gibi bir zaman devam eder. Bu süreç içerisinde aynı zamanda köpeğin ırkına ait kabiliyetleri de konusunda uzman eğitmenler tarafından ayrıntıyla incelenir ve tespit edilir.

Aport Eğitimi

Av köpeğinin eğitiminde en son aşama aport eğitimidir. Aport kısaca vurulmuş olan avı bulup getirmesidir. Bunun için köpeğin avı ağzına aldığı zaman çekiştirmemesi ve çiğnememesi için uygun olan eğitimler verilir. Öncelikli olarak sert bir tahta fırçayı ağzında taşıtılır ve oynaması için zaman verilir. Bu sayede yakaladığı ava herhangi bir zarar vermeden size getirmesi sağlanmış olur.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Av Köpeği Köpek Eğitimi