köpek

Çekmeköy Köpek Eğitim Merkezi

Köpekler insanlarla iletişimi kuvvetli, duygusal bağ kurabilen nadir hayvanlardandır. 3 yaşındaki çocuk zekâsına sahip olduğu söylenen köpekler, insanlardan aldığı duyguyu kolayca anlar ve yaklaşımını buna göre gerçekleştirir. Sevilmediğini ve ondan korkulduğunu anlayabilir ve ona kötü davranıldığında buna karşılık verebilmektedirler. Evde beslenen köpekler özellikle onunla ilgilenen sahibi ile kurdukları iletişim sonucu, sahibinin komutlarına doğru cevaplar verebilmektedirler. Özellikle çocuklu ailelerde yaşayan evcil köpeklerin, çocuklara olan şefkatli sevgisi fark edilmektedir.

Köpeklerin davranışlarını etkileyen temel ayrıntı sevgidir. Sevgi her şeyin anahtarıdır. Eğer köpeğin eğitimi sırasında şiddet kullanılıyorsa, korku ve cezalandırma yöntemleri uygulanıyorsa, köpek bir süre sonra kendisinin de istemediği durumlarla karşılaştığında şiddete başvuracaktır. Ödül yöntemi ile eğitilmesi köpeği şiddetten uzaklaştırmaktadır. Verilen ödüller onunla oyun oynamak, sarılmak, tüylerini tımarlamak ya da sevdiği mamayı vermek gibi basit şeyler olmalıdır. Cezalandırılacağı zaman ise bu ödüllerden yoksun bırakılmalıdır.

Küçük yaşlarda sahiplenilen köpekler sahipleri tarafından, uzman desteği almaksızın eğitilebilmektedirler. Ancak bazı durumlarda bu yeterli olmayabilir. Özellikle küçük yaşta sahiplenilen köpekler, sahipleri ile iletişim kurdukları zaman eğitilmeye başlanmalıdır ve bu konuda profesyonel bir destek alınması önerilmektedir. Köpeğin yetişkin dönemlerine kadar hissedilmeyen bazı psikolojik sorunları olabilir. Örneğin yabancılardan korkması ya da saldırgan olması, diğer köpeklerden kaçınması gibi sorunlar yetişkin dönemde fark edilebilir. Bu konuda sadece sahibinin yardımı ile köpeğin bu durumu aşması mümkün olmayabilir. Uzman köpek eğitimcileri tarafından yardım almaları gerekmektedir.

Doğal yeşillik alanları bakımından zengin olan İstanbul’un Anadolu Yakasındaki Çekmeköy’de çok sayıda köpek sahipleri bulunmaktadır. Çekmeköy’deki müstakil bahçeli evlerin bulunması da bunun bir sebebidir. Dolayısıyla bu bölgede veterinerler, evcil hayvan hastaneleri ve eğitim merkezleri de yoğun olarak bulunmaktadır.

Çekmeköy Köpek Eğitim Merkezi

Çekmeköy Köpek Eğitim Merkezi

Çekmeköy Köpek Eğitim Merkezi, bu bölgede yaşayan köpek sahiplerinin ihtiyaçlarından doğarak kurulmuş bir merkezdir. Bol yeşilliği ve köpek eğitimi için uygun alanlarına sahip çiftlik aynı zamanda sokak köpekleri için de düzenli çalışmalar yapmaktadır. Genel sağlık desteğinin yanında park ve bahçelerde mama ve su ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Köpek eğitimi uzman desteği alarak yapılan uzun bir süreçtir. Bu süreç sahiplerinin de dâhil olduğu sabır gerektiren bir eğitimi kapsamaktadır. Köpek eğitiminin amacı, köpeğin öncelikle sahibi ile olan iletişimini artırmak ve uyumlarını sağlamaktır. Sahibi ile bağı kuvvetlendiğinde ise dış çevreye olan tepkileri üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Sahibi ve varsa evde yaşayan diğer bireylerle ortak yaşam alanlarını kullanımı, diğer bireylere olan davranışları iyileştirilir. Köpeğin varsa olumsuz davranışları, bozuk psikolojisi düzeltilmesi hedeflenir.

Çiftlikte verilen eğitim için uygun oyun alanları da bulunmaktadır. Köpeğe edinmesi gereken davranış biçimleri öğretilirken şiddetten uzak, sevgi ve oyun odaklı yöntemler uygulanmaktadır. Böylece köpeklerin sahibine ve çevresine uyum sağlama, komutları anlama ve uygulayabilme, olumsuz ve şiddet içerikli davranışlardan kaçınma, dış dünyaya uyum sağlama gibi kazanımları olacaktır. Bu alışkanlıkların kalıcılığının sağlanması içinse eğitim sırasında sahibinin de yanında olması ve uygulamaların sık tekrarlanmasıyla gerçekleşmektedir. Eğitim sonrasında hayatına sahibi ile devam edeceğinden, komutları sahibinin sesinden algılaması eğitimini ve edindiği alışkanlıkları ona hatırlatmaktadır.

Köpek sahiplerinin şehir dışı işleri veya tatilleri nedeniyle köpeklerini evde yalnız bırakmalarına Çekmeköy Köpek Eğitim Merkezi ile gerek kalmamaktadır. Sahiplerinden uzakta geçirecekleri günleri, bu çiftlikte hem bakımına aynı şekilde devam edilerek hem de eğitimler ile davranışlarının iyileştirilmesi sağlanarak geçirebilirler. Aynı zamanda sağlık kontrollerinin de takip edildiğinden Çekmeköy köpek eğitim çiftliği, köpek sahiplerinin evcil hayvanlarını güvenle emanet edebileceği bir yer olmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çekmeköy Köpek Eğitim Merkezi