köpek

Jandarma köpek eğitimleri

En sadık dostlarımız olan köpekler hayatımızın her noktasında bir çok işlevde bulunarak yardımlarını bize sunarlar. Jandarma köpek eğitimleri, emniyet ve asayişin sağlanabilmesi için devriye hizmetlerinde erken ikaz yöntemleri ile jandarmanın etkinliğinin arttırılmasına yardımcı olarak katkı sağlarlar. Bu kapsamlar altında köpeklerin bir çok farklı konularda eğitilme alanları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise; narkotik ve psikotrop madde arama köpek timleri, iz takip köpek timleri, mayın ve bomba arama köpek timleri, devriye köpek timleri, arama ve kurtarma köpek timleri, yangın tespit köpek timleri, kağıt para arama köpekleridir.

Narkotik ve psikotrop köpekler, jandarmaların uyuşturucu, kokain gibi maddeler ile alakalı oldukları durumlarda yardımcı olmaktadır. Madde kullanan ve taşıyan kişileri tespit etmek için adete jandarmaların sağ kolları durumundadırlar. Ayrıca bu kişilerin maddelere nasıl ulaştıklarını, bu maddelerin ticaretini yapan kişileri, kaçakçılıkta bulunan kişilerin eşyalarını ve araçlarını incelemek üzere kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ev ve arazilerde delillerin aranması sırasında da kullanılmaktadır. Cezaevlerinde, halka açık yerlerde, arabalarda, uçaklarda, gemilerde, trenlerde herhangi bir madde bulunması durumunda valiz, bavul, çanta ve eşyalar gibi maddelerinde incelenmesi sırasında rol aldıkları görülmektedir. Köpeklerin koku duyuları oldukça gelişmiştir. Jandarma köpek eğitimi içerisinde bulunan narkotik ve psikotrop köpekler bölümü, köpeklerin koku duyularından faydalanmak üzere 1998 yılında kurulmuştur.

Jandarma köpek eğitimleri

Jandarma köpek eğitimleri

Diğer bir köpeklerin eğitim alanları ise iz takip köpek timleri içerisinde bulunmaktadır. İz takip köpek timleri suçlunun bulunabilmesi maksadı ile suça ortak olanların izlerini takip ederler. Ayrıca kayıp olan kişilerin bulunabilmesi için görev alırlar. Çalınan ya da kaybolan hayvanlara ulaşabilmek için arama yaparlar. Bununla beraber mağara ve sığınakları arayıp; yasadışı göç yaşanması halinde, insan kaçakçılığının tespit edilmesi halinde cezaevinden kaçanlar olduğu durumlarda, asayiş ile ilgili durumlarda koku duyularından faydalanılmak üzere görev alırlar. Bu bölüm ise 1999 yılında kurulmuştur.

Mayın ve bomba arama köpek timleri ise 2003 yılında kurulmuştur ve köpeklerin koku duyularından en çok bu alanda faydalanılmaktadır. Bu köpekler mayın ve patlayıcı maddelerin bulunabilmesi adına görev almaktadırlar. Jandarma köpek eğitimi içerisinde bulunan devriye köpek eğitimi ile oluşturulan devriye köpek timleri,  toplumsal olaylar ile karşılaşıldığı durumlarda toplumu olay yerinden dağıtmak üzere görev alırlar. Nöbet ve devriye hizmetlerinde bulunulduğu sırada ortaya çıkabilecek herhangi bir saldırı anında saldırıları yok etmek adına da görevleri bulunmaktadır. Ayrıca, asayiş görevleri yerine getirilirken tüm ikazlara rağmen ikazları yerine getirmeyen yani kaçan kişileri yakalamak ve etkisiz hale getirebilmek için de kullanılmaktadır. Jandarmaların koruma altında bulunan bölgeleri, örneğin havaalanları gibi yerleri, jandarma havacılıkta bulunan birlikleri, bölge ve il jandarma komutanlıklarının çevresinde yer alan bölgelerde emniyetin sağlanabilmesi için sıkça bu köpeklere başvurulmaktadır. Bütün bu hizmetlerin sağlanabilmesi adına 1999 yılında kurulmuşlardır.

Köpek eğitimleri

Jandarma köpek eğitimi içerisinde arama ve kurtarma eğitimleri de yer almaktadır. Arama ve kurtarma köpek timleri sayesinde, doğal afetler ya da doğal olmayan afetler esnasında insanların kurtarılmasını sağlamak amacının yanı sıra; insan kaçakçılığı ve yoğun kış yaşandığı bölgelerde insanlara yardımcı olabilmek ve onlara ulaşabilmek maksadı ile görev almaktadırlar. Köpek eğitimlerinin bu bölümü ise 2003 yılında kurulmuştur. Yangın tespit köpek timleri ise, kundaklama olaylarının yaşandığı bölgede, yangın başlangıç noktasının ve yangının neden ortaya çıktığını tespit etmek amacı ile oluşturulmuş bir bölümdür. 2007 yılında kuruluşu tamamlanmıştır. Kağıt para arama köpekleri ise, 2010 yılında kurulmuş bir bölümdür ve kara para aklanmasını önlemek için gizlenen yüklü miktarlarda olan paraların bulunabilmesi için görev almaktadırlar.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Jandarma köpek eğitimleri