köpek

Basset Hound Köpek Eğitimi

Basset Hound olarak adlandırılan bu köpek ırkı çocuklarımız için en ideal oyun arkadaşları olarak bilinir. Bunun yanı sıra diğer hayvanlarla ve köpeklere çok kolay anlaşabilirler. Bilindiği üzere uzun kulak olan bu köpeklerin çocuklar tarafından kulaklarının çekilmesi tavsiye edilir bir durum değildir. Genel olarak boy yüksekleri 28 – 38 cm aralığında olan bu dostlarımızın sırtlarına çocuklarımızın oturmasına da izin vermememiz gerekmektedir. Basset Hound Köpek Eğitimi için oldukça yatkın ve sosyal bir köpeklerdir ve asla yalnız bırakılmamalıdırlar. Onların duygusal ve derin bakışları gözlerinden net bir şekilde görülür. Çok sık bir şekilde salya akıtabilirler. Sadık, oldukça kibar ve iyi bir köpek ırkı olan Basset Hound, ev ortamlarında veya kapalı ortamlarda hareketsiz kalmasına rağmen açık ortamlarda ise tam tersi çok hareketlilerdir. Bu ırkın boyutu orta boy olduğundan fazla kilo almamalarına dikkat etmeliyiz.

Basset Hound Köpek Eğitimi

Basset Hound Karakter Yapısı

Basset Hound ırkı köpekler özgür ruhludur. Bir o kadar sakin, sabırlı ve oyun sever bir karaktere sahiplerdir. Basset Hound ırkı köpekler sosyal bir köpek oldukları gibi iyi yürekli ve uyumlu olurlar. Ailelerini seveler ki bu gözlerinde ki bakışlarından gayet net bir şekilde de anlaşılabilir. Bunlarla birlikte her cins köpeklerde olduğu gibi Basset Hound ırkı da zaman zaman biraz inatçı tavırlar sergileyebilirler ve onlar için yemek her zaman çok önemli bir etkendir.

Basset Hound Karakter Özellikleri

Basset Hound‘ların enerji seviyeleri daima orta düzeydedir. Koruma içgüdüleride enerji seviyelerine eşdeğer şekilde orta seviyededir. Çocuklar anlaşma seviyeleri oldukça iyi olmasına rağmen yabancılara karşı davranışları orta seviyededir. Genelde bu ırk için sayabileceğimiz tüm karakterik özellikleri orta seviyelerde yer almaktadır. Tabi en önemlisi eğitebilirlik. Basset Hound oldukça sakin bir köpek oldukları için eğitebilirlik özellikleride orta seviyededir.

Basset Hound Yaşam Ortamı

Basset Hound‘lar duygusal ve ailesini sever bir yapıya sahip oldukları için apartman ortamlarında veya ev ortamlarında mutlu bir hayat sürebilirler.

Basset Hound Bakımı

Basset Hound​​​​​​​’larda tüy dökme dönemlerinde bir tarak yardımı ile ölü kıllarını alırken kulakları enfeksiyona karşı her daim temiz tutulmaktadır çünkü çok kolay enfesiyon kapabilirler. Irkı gereği orta boylu olan köpeklerde sık sık görülen obezite Basset Hound ırkındada sırt ve iskelet problemlerine sebep olabilir bu yüzden beslenmelerine dikkat edilmeli ve düzenli olmalıdır. Basset Hound‘larda GDV hastalığına yakalanma olasılığı görülmektedir. Bu hastalık fazla gazlardan dolayı şişkinlik olması anlamı gelir ve bu durum sürekli dikkat edilmesi gereken bir durumdur. GDV ve obezite rikslerini azaltma için çok fazla yiyecek vermeyip öğünlerini gün içerisine düzenli bir şekilde yaymak gerekmektedir.

Basset Hound Köpek Eğitimi

Basset Hound‘lar cinsleri gereği sabırla ve sakinlikle eğitilmesi gereken bir köpek cinsidir. Bu ırkı eğitmenin en kolay onların ilgisini uyandırmaktır ki ilgisini uyandıra bilmek için sürekli aktif olmasını sağlamamız gerekmektedir. Basset Hound’ların vereceğiniz kurallara uyması için onlara ufak yemek ödülleri vermelisiniz aksi takdir kurallarınıza uymazlık yapabilirler. Eğitim süreciniz bu ırkta biraz zorlu bir süreç olacaktır. Çünkü Basset Hound köpeklerinin zeka seviyeleri orta seviyededir. Bu nedenle öğrenme süreçleri biraz geç ve zor olabilir.  Basset Hound köpeklerinde eğitim sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli faktör kokulara karşı olan duyarlılıklarıdır.

Kokulara karşı çok fazla duyarlı olan Basset Hound köpeklerinin bir kokuyu fark ettiklerinde onları kontrol etmeniz olduğundan daha zor bir hal alabilir ve aldığı kokudan dolayı onun dikkatini başka yöne çekmeniz imkânsızdır. Bu nedenle eğer onu bir ödülle eğitmeye çalışıyorsanız eğer vereceğiniz ödülün kokusu almasına asla müsaade etmeyin aksi takdir siz değil o sizi eğitir. Ev ortamlarında çok hareketli olmadıkları için uyum sağlamları biraz kolaydır fakat itaatkâr olmaları için doğru ve iyi bir eğitim süreci geçirleri şarttır.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Basset Hound Köpek Eğitimi