köpek

Köpek Eğitmeni

Köpek eğitmenleri köpeklerin bakımları, eğitimleri ve öğrenmeleri ile ilgilenen kişilerdir. Bu bakımdan köpek eğitmenliği fedakârlık ve sorumluluk gerektiren bir iş olduğundan her insanın bu özellikler taşımadığı göz önünde bulundurulduğunda hiç de kolay bir iş olmamaktadır. Köpek eğitmeni gerek köpeklerin dilini iyi bilmeli gerekse onların yaşamlarına olumlu izler katabilmelidir. Köpek eğitmenleri köpeklere bir şeyler öğretebilmeyi kendilerine amaç edinirler. Bir şeyler öğrenmek insanlarda bir ihtiyaç olduğundan köpek eğitmenleri aynı zaman da öğrenmeye de sürekli açık olmalıdır. Köpekler dünya üzerinde çok uzun yıllardan beri var olan ve eski tarihlerden beri insanların can ve mal güvenliklerini korumak üzere eğitilmişlerdir. Evcilleşmeye en yatkın türlerden biri olan köpekler öğrenmeye açık zeki canlılardır. Güçlü hafızalara sahip olması onların eğitilmesinde en önemli özelliklerden birini oluşturur. Aynı zamanda itaatkâr olmaları köpeklerin eğitilmesini ve köpek eğitim merkezlerinin kurulmasında en büyük avantajlardan biri olmuştur.

  Köpek eğitmenleri köpekleri eğitmede pozitif eğitim yöntemlerini kullanırlar. Pozitif köpek eğitimi köpeklerin yalnızca belirli standart komutlarla eğitilmesi anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda bir yaşam biçimini oluşturan pozitif eğitim yöntemi bir köpeğin eğitiminde izlenilmesi gereken en temel yolları oluşturur. Elbette bu eğitimin doğru verilmesi için de eğitmenin bu eğitimleri doğru kişilerden doğru olarak öğrenmesi gerekmektedir. Önce eğitimcilerin pozitif eğitimi en iyi şekilde öğrenmesi daha sonra bu eğitimin köpekler üzerinde uygulanması gerekmektedir.

Köpek eğitiminde köpeklere nasıl davranılması gerektiğinde pek çok ders verilmektedir. Kişiler köpek eğitmeni olmak ister ise 2 aylık bir kurs sürecinden sonra stajyer olarak eğitimlerine devam edebilmektedir. Aynı zamanda uzmanlık eğitimi almak isteyen kişilerin de ayrı programlara katılması gerekmektedir Köpek eğitiminde uzmanlık ileri derecedeki eğitimler için verilmektedir. Her köpek ırkına göre eğitim sayısı ve süresi de değişmektedir. Köpeklerde özellikle koruma amaçlı kullanılan polis köpekler için özel eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerin uzman köpek eğitmenleri tarafından verilmesi gerekmektedir. Köpek eğitmenleri köpek otelleri, köpek eğitim merkezleri ve köpek çiftliklerinde çalışabileceği gibi özel olarak da çalışabilmektedirler.

Köpek Eğitmeni

Köpek Eğitmeni

  Değişen yaşam koşullarının artmasıyla yoğun geçen zamanlar insanların evcil hayvanlara olan ilgisini de artırmıştır. Bu gibi durumlarda insanlar sahiplendikleri köpeklere gereken ilgiyi de gösteremez hale gelmektedir ne yazık ki. Bu bakımdan köpek eğitim merkezlerinin önemi artmaktadır. Büyük şehirlerde köpek eğitim merkezleri her geçen gün artmaktadır. Köpek eğitmeni olmak için verilen kursların büyük çoğunluğu da büyük şehirlerde yapılmaktadır.

Köpek eğitimi yalnızca köpeklerin eğitilmesi anlamına gelmemektedir. Pek çok kişi köpek eğitiminin köpekleri eğitmekle aynı şey olduğunu düşünerek bir yanılgı içerisine girmektedir. Köpek eğitimi yalnızca köpeklerin eğitilmesi değil aynı zaman da köpek sahiplerinin de eğitilmesi demektir. Köpek eğitimi için önce eğitmenler eğitilir. Daha sonra eğitmenler köpekleri eğitirken aynı zamanda köpek sahiplerini de eğitirler. Dolayısıyla insan ilişkilerinin olmadığı bir yer de eğitim de olmayacaktır. Öncelikle insan ilişkileri üzerinde uzmanlaşmalı köpek eğitmenleri. Eğer insanlarla nasıl anlaşacağını, ne tür ilişkiler kuracağını bilemeyen bir insan köpeklere nasıl davranması gerektiğini de bilenemeyecektir. Köpeklerle ilişki kurabilmek için sağlıklı bir zihne sahip olmak gerekmektedir.

Köpek eğitmenliği için büyük fedakârlıklar gerekmektedir. Daha önce köpeklerle bir geçmişi olmayan, köpeklere cesurca yaklaşamayan birinin köpek eğitimi alabilmesi söz konusu değildir. Çoğu kişi köpek eğitiminin üniversitelerde okutulması gereken bir bölüm olduğunu düşünmektedir. Köpekler insan hayatında en çok bulunan evcil hayvanlar arasında yer alır bu bakımdan eğitimleri için üniversite bölümlerinin olması pek çok kişi için kolaylık sağlayabilecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Eğitmeni