köpek

Presa Canario Köpek Eğitimi

Tam ismi perro de presa canario’dur. Ortalama yaşam süreleri 9 ila 11 yıl olan bu ırklar kararlı, sakin, şüpheci ve baskın yapılarıyla dikkat çekerler. Kahverengi, gümüş, gri, siyah renklerdeki türleri en çok bulunana örneklerdir. Kafa yapısı geniş, uzun ve çene yapısı da oldukça güçlüdür. Kafası oval şeklinden ziyade kare bir yapıpyı andırır. Vücut şekli dik, kaslı ve oldukça sert bakışlara sahip olan bu köpek nazik davranışlarıyla insanların dikkatini üzerine çeker. Presa canario köpek eğitimi ve bakımı zor olduğu için bu köpeği almak isteyen kişilerin daha önceden deneyimli olması istenir. Bu köpeği beslemek isteyen kişinin küçük yaştan itibaren çok iyi bir eğitim vermesi ve bir uzmandan yardım alması gerekir, zira köpek üzerinde yeterince hakimiyet kurulamazsa ileride bu sahibine oldukça zor durumlar yaşatabilmektedir. Presa canario yavrusu alırken anne ve babasının davranışları size almak istediğiniz köpek hakkında bilgi verecektir. Serecesi olan yavrular alıcılar için önemlidir, seceresini bildiğiniz köpeğin ileride size ne gibi sorunlar yaşatabileceğini önceden farkedebilirsiniz. Yavrunun erken yaşta sosyalleştirilmeye çalışılması gün geçtikçe onun vahşi yönünün törpülenmesine yardımcı olmaktadır. Erken yaşta parklara, gezi alanlarına, diğer hayvanların yanına götürülmesi köpeğin sosyalleşmesi açısından oldukça önemlidir.

Presa Canario Köpek Eğitimi

Presa Canario Köpek Eğitimi

Presa canario cinsi köpekler son derece zeki köpekler olduklarından eğitmenleri ile arasında güçlü bir bağ kurulabilirse eğitimleri oldukça sorunsuz ve başarılı olabilmektedir. Yavrular ilk geldiğinde eğitime hiç ara verilmeden başlanmalıdır bu köpeğin erkenden sosyalleşmesi açısından oldukça önemlidir. Büyüdüklerin de oldukça güçlü köpekler oldukları için temel eğitimleri çok iyi şekilde yapılmalıdır. Sosyalleşemediği taktirde sahibine dahi agresif tavırlar ve davranışlar sergileyebilir. Bu köpekler büyüdüklerinde çok kaslı ve güçlü olmasından dolayı nasıl beslendikleri de çok önemlidir bu nedenle enerji içerikleri yüksek olan besin mamalarına ihtiyaç duyulur. Günlük besin içeriği köpeğinizin hareketleri ile doğru orantıda olmalıdır. Çok yoğun ve yorucu geçen bir günde normal günlerde verdiğiniz mamadan biraz daha fazla olması istenir.

PRESA CANARİO BAKIMI

Presa canario köpekleri bakımı çok külfet gerektirmeyen cinseler arasındadır. Bu köpek için en önemli bakım şartı onun günlük enerjisini atabimesi için gerek duyulan sartların oluşmasıdır. Köpeğinizin bakımı en iyi şekilde yaptıktan sonra sorunsuz ve mutlu bir şekilde görebilirsiniz ama eğer bakımını aksatır ve ilgi göstermezseniz agresif hareketler ve davranışlar sergileyebilir. Tüy dökmesi orta derece de olduğundan haftada bir kere tarakla taramanız veya fırçalamananız yeterli olacaktır. İri ve kaslı bir köpek olduğu için apartman da yaşaması pek mümkün değildir, bahçeli bir ev bu ırk için gayet mükemmeldir. Genel anlam da yapılması gereken uygulamalar ve işler yapıldığında presa canario köpek eğitimi oldukça basit ve sorunsuz geçer.

Dünya üzerinde en iyi yakın koruma köpeği olarak birilinen ırktır. Heybeti ve görüntüsü açısından eski, tarihler de dağ aslanlarına karşı çiftlikleri evleri ve insanları koruma tamacıyla yetiştirilen bır ırktır. Yakın koruma köpeği olarak dünya da ilk sıraları alan bu ırk pitbull ve mastif ırklarından melezlenerek elde edilmiştir. Sahiplerine karşı oldukça zararsız olan bu köpek yabancı kişilere de bir o kadar acımasız ve vahşidir. Dikkatli bir bakışları olmasına rağmen sakin bir yapısı vardır ancak havladıkların da karşısında ki varlıkları yeterince ürkütebilir ve korkuturlar. Bu cins bir köpeği sokakta çevrede oldukça rahat bir şekil de gezdirebilirsiniz ancak sahibine karşı duyduğu en ufak bir tehlike de hırçınlaşır ve koruma moduna geçer.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Presa Canario Köpek Eğitimi